A festés művelete talán a legfontosabb és egyben legnehezebb része is a makett építésében. Hiába figyeltünk minden pici részletre, vagy használtunk fel két tonna fémmaratást a szépítéshez, ha a végén mégis úgy néz ki az eredmény, mint hogy ha lehányták volna (lásd korábbi munkáim zöme). Mi kell hozzá? Kellenek festékek, ecsetek, hígító, törlőpapír, ecsetmosó, aki pedig megteheti, annak szórópisztoly, kompresszor, különféle tisztítószerek, légelszívó és már ezer más kiegészítő. Itt jegyezném meg, hogy egészen egyszerűen annyi féle és annyi különböző (...) funkciójú szerszámot lehet makettgyártóktól venni, hogy az félelmetes... Nyilván nagyon jó érzés, esetenként praktikus is lehet, ha ezeket mind birtokoljuk, a legtöbbjük azért mégis pótolható kis leleményességgel, vagy ügyességgel. Festékek.
Olajalapú festék |
Vízbázisú festék |
Választhatunk víz-, vagy olajbázisú festéket. Utóbbi talán kicsit jobban elterjedt, de nem mondanám, hogy népszerűbb. Összetevőtől függően a színek keverhetőek, megfelelő szerrel hígíthatóak, szóval ha valakinek nem elég az elérhető Mol-számnyi variáció, akkor nyugodtan munkához láthat (sok esetben kell is, sajnos, viccet félretéve). A vízbázisú festék elvileg gyorsabban szárad, környezetkímélőbb, kevésbé kell figyelnünk a folyamatos szellőztetésre, szórópisztolyokhoz is inkább az ajánlott, mivel a használat utáni tisztítás is jóval könnyebb. Terv szerint én Vallejo márkájú színeket fogok használni majd, ha minden jól megy, akkor találtam is magyarországi beszerzőhelyet, ügyes válogatással nem is kell majd egy vagyont náluk hagyni.
Ecset és szórópisztoly. Hogy őszinte legyek, utóbbi használatában nincs felhőtlenül sok tapasztalatom, mégis visszasírom picit, amikor még működött a sajátom, óriási különbség van a két eszköz munkája között. Nyilván ecsettel is lehet nagyobb felületet festeni, de nagy eséllyel lesz az eredmény csíkos, vagy túlságosan vastag rétegű, nem szép az. Részletek megjelenítéséhez kiváló, figurák színezéséhez szintén elengedhetetlen, egy ügyes kéz és vékony ecset párosa kis túlzással csodákat képes alkotni. Mint említettem, szükségünk lehet (és lesz is) hígítóra, amihez a használt festék saját márkájú terméke talán a legmegfelelőbb, talán azzal a legnehezebb mellé nyúlni. Persze biztosan van, aki olcsóbban beszerezhető, általános szert használ, erről tanácsot én is szívesen fogadok, nem mint hogy ha nálam liter/nap mértékkel fogyna a hígító, de azért hasznos infó lenne. Az ecsetek tisztításához létezik külön speciális mosószer, üvegesen, nem olcsón, de a meglévőt is kb. 6-7 makettnél használtam, és most tervezem a leváltását, szóval ez sem annyira fogyó termék. Papírtörlő mindig legyen, keverőtál, pipetta és egyéb okosságok pedig ízlés szerint, ha vannak, akkor abból biztosan nem lesz gond. Szórópisztolyról és annak használatáról inkább majd akkor írok, ha megint lesz. Léteznek festékspray-k, ami akár jelenthetne nagyon jó hírt is, de van némi hátrányuk. Egyrészt viszonylag kevés színben lehet őket kapni, keverni se nagyon fogjuk tudni őket, mocskosul drágák, és az eredmény is szemcsés lehet, ha nem a megfelelő távolságból használjuk. Én most vettem egy Gunze márkájú spray lakkot (Mr. Top Coat névre hallgat. Imádom), kíváncsian várom, hogy mit tud produkálni. Szerencsére a használatának pontos menete rajta van a flakon hátulján. Lásd:
Iszonyatosan sok különböző technikája van még a festésnek, kezdve a ködöléstől egészen a szárazecsetelésig, ezekről is majd később, eksön közben. Még hátra van pár kellék, amit még az előkészületek előtt be fogok mutatni: pigmentek, maszkolóanyagok, illetve magát a matricázás műveletét, kiegészítőit. Nem szeretek matricázni...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése