2012. dec. 27.

Kiegészítők: Rezesek

A kiegészítőkről szóló utolsó előtti bejegyzés az E.T.Model nevű shanghai cég két termékét vezeti elő, azok közül is először azt, ami egy általános feljavító készlet a makett csinosításához.
Az E35-101 egy 20 dolláros csomag, összesen 8 lapon tartalmaz jelentős mennyiségű réz alkatrészt, amelyek ránézésre mérhetetlenül sok részletet adnak a jármű külsejéhez, kezdve a torony szenzoraitól a vonókötelek rögzítéséig. Ha ez valakinek kevés lenne, akkor dobozon belül talál még 6 db fém pöcköt is, amik az antennák alapzatát alkotják, és ráadásul még egy 40 cm-es huzalt is kapunk, csak hogy ne kelljen barkácsboltba szaladni. Többek között már csak ennyivel is többet ad a cseh Eduard fotómaratásánál, ami (akár) picit jobb minőségű is lehet (összehasonlítani sose fogom), de jóval drágábban lehet csak beszerezni.
101 kiosztása

101 élesben
A második készlet nem is feljavításra szolgál, sokkal inkább egy jó nagy adag érdekességet pakol a maketthez. Ez az EA35-066 Windbraker Active Protection System csomagja, amely egy műgyanta, számos rézmaratott alkatrészt, és egy filmlapot tartalmaz. Ezekből megépíthetjük ezt a jármű tetején elhelyezkedő védelmi berendezést, ami a fölöttébb veszélyes anti-tank rakéták kiiktatását teszi lehetővé.
066 alkatrészei

066 felszerelve
Ebben a kis  UFÓ formájú szerkezetben egy radar található, ami észleli a tankra kilőtt rakéta közeledését, majd azok ellen egy kis lőszert tüzel ki arra, elhárítva ezzel annak becsapódását, majd ezt követően újratölti magát. Lehet kicsit bzisan néz ki, de határozottan hasznos eszközről van szó, aminek kicsinyített mását 9 dollár körül vágják a vevőhöz.

2012. dec. 25.

Kiegészítők: Műgyantások

A keresgélések során ráakadtam a Legend Productions nevű gyártóra, aki ránézésre igen jó minőségben készít műgyantából és rézmaratásból kiegészítéseket, feljavító készleteket különböző harcjármű makettekhez, ráadásul szerencsére a Merkava Mk.IV-hez is. Összesen három terméküket néztem ki. 
Elsőként az LF1180-as kódszámú, ami egy úgymond sima upgrade csomag az alap tankhoz. Van benne egy új löveg, gépágyú és gépfegyver, feliratos táblák és alsó lemezsor az oldalpáncélhoz. Engem leginkább a fegyveres rész fogott meg, ránézésre pazar minőségűek. Ára 26 dollár körül van.
LF1180#1
LF1180#2
A második, LF1178-as készlet a test és torony hátulján található kosarakat tartalmazza, valamint mellékelik a jellegzetes láncsort is. Képek alapján ezek is nagyon szépen ki vannak dolgozva, habár a makett alkatrészei sem kötelezően elvetendőek, azért a műgyanta többre képes azoknál. Kb. 12 dollár.
LF1178
Harmadik, egyben utolsó az LF1179, ami nagyon érdekes készlet, ugyanis 30 dollárért ez tartalmazza a szükséges átalakításokat a korábban említett LIC verzióhoz. Így már a lövésznek is van nyílása a tornyon, az oldalpáncél is vastagabb kialakítású, plusz van egy új haslemez is, aminek különösen örülök, mert legalább nem kell a makett eredeti, elbszott alkatrészét alakítgatni a rendbe tett alvázhoz.
LF1179#1
LF1179#2
LF1179#3
Azt hiszem a képek alapján elmondható, hogy a kiegészítők használatával szép és új részletekkel gazdagodna a makett, érdemes lesz összeszedni rájuk a pénzt. Üröm az örömben, hogy a Legend ezen termékei az Academy-féle Merkavához vannak, ami sejteti (és biztosítja), hogy így is lesz bőven munka vele... Pl. a lövész nyílása (hmm) sem egyszerűen beragasztandó alkatrész, hanem először fűrésszel meg kell majd csinálni neki a  helyet. Nem baj, padlólemez kárpótol majd.

2012. dec. 22.

Kiegészítők: Lánctalp

Az ünnepekre hazautaztam családomhoz egy kicsit pihenni (amennyire csak lehet), felszívódni (kajával) és tanulni (ez sajnos véresen komoly dolog). Egy vizsgán már túl vagyok, de még maradt belőlük pár darab az újévre is. Szerencsére. De röviden bemutatom a következő elemet.
Amire konkrétan szükség lenne
A Fruilmodel a beszerezhető információm szerint akár egy magyar makettkiegészítő-gyártó is lehetne, reménykedem benne, hogy az is. Persze olasz, de legalább kedves hazánkban tevékenykednek. Lényeg, hogy viszonylag nagy nevű céggel állunk szemben, ami az egyéb termékein kívül közel 150 tanktípushoz készít fémből szemenkénti lánctalpat, akár még azt is mondhatnám, hogy elérhető áron. 30 euro környékén kapunk 150-300 darabnyi picike darabot, amit a mellékelt drótból darabolt rudakkal kapcsolunk össze hosszadalmas, de egyszerű munkával. Az így kapott eredmény egyrészt tömeget ad a műnek, szvsz. jóval könnyebben kezelhető, mint a ragasztást igénylő fröccsöntött alkatrészek, élethűbben lehet vele belógást imitálni, valamint a festést követően a fémes alapot se nehéz a felszínre hozni a koptatás következtében.

Az eredmény, félkészen
Érdekesség, ahogy a termék dobozán is látszik, a megmunkálás finomságát jelzi az is, hogy még a szemeken található eredeti számozás is megtalálható, mindez egy kb. 15 mm hosszú darabkán. 'nyád és Respect.

2012. dec. 14.

Kiegészítők: A könyv

Ha valamit nagyon szépen, részletesen le szeretnék másolni, akkor több lehetőség közül tudok választani ahhoz, hogy munkám a lehető legpontosabb lehessen. South Park rajongóként legelőször az őssejtes kitenyésztés jutna eszembe, ha nagyon fáradt lennék (az is vagyok...), de most nem szeretnék foglalkozni a tudományosan bizonytalan megoldásokkal. Elsőként meglátogathatnám a mű eredetijét, élőben, majd készíthetnék néhány SD kártyát betöltő képsorozatot az utolsó porszemről is. Erre nincs lehetőségem most, pedig igencsak élvezném... normális értelemben. Egy másik lehetőség az lenne, ha Google barátom segítségével letölteném az összes létező fotót, amit csak el lehet érni. Remélem nincs senkiben kétség, hogy ezen nem vagyok túl. Ha azonban ez sem elég, mert viszonylag kevés kép készül makettező szemmel, igényekkel, akkor kénytelen vagyok szakirodalmat keresni. Kifejezetten ilyen célból készíti könyveit már sok éve a Desert Eagle Publishing nevű kiadó, és szerencsémre van is nekik valami, ami nagyon is felkeltette az érdeklődésemet!

Korábban volt szerencsém már kezembe venni egy-kettőt más harckocsikról, és meg kell mondanom, hogy szinte nincs olyan szemmel látható részlet, ami legalább egy képen ne szerepelne, legyen az akár a vezető széke, vagy a láncszemek gyártási száma. Sajnos nem olcsók ezek a könyvek, és meglehetősen ritkák, néhány makettboltban bele lehet botlani régebbi példányokba, de nem jellemző, hogy pont az lenne elérhető, amire szükségünk lenne. Szerencsére egy kínai üzlet termékpalettáján még sikerült rálelni, remélem be fogok tudni szerezni egy példányt belőle, tényleg sokban hozzájárulna egy szép makett elkészítéséhez.
Szenzorok és nyílások közelről
Fotók a hőn áhított belsőről
Azt hiszem a képek magukért beszélnek, 79 oldal tömör gyönyör, ha valaki erre izgul. A könyv ára forrástól függően kb. 35-40 dollár + szállítás. Vagy euró, ha nem lesz szerencsém.

2012. dec. 9.

Tömény tömítés pt. 2.

A tömítő anyag megszáradt, már csak kellő finomságú csiszoló papírt, vagy egyéb eszközt kell vennem valahonnan. Makettboltban kapható megfelelő célszerszám, de bízom benne, hogy általánosabb kiszerelésben olcsóbban meg tudom úszni egy 1000-es, 1200-es felület beszerzését. A Plasto amúgy úgy viselkedett, ahogyan arra nagyjából számítottam: megfelelően híg, a szűk réseket kellően kitöltötte, azonban a 4 mm-es helyen kevés idővel a felvitel után már zsugorodni is kezdett, így kénytelen voltam még több anyagot kinyomni oda. Hát, érdekesen fest most. Lesz mit csiszolni rajta, hogy véletlenül se maradjon ilyen bkakee látványú (persze nem tudom mi az). Valahol azt olvastam (nem ott, ahonnan az előző kifejezés származik), hogy túl sok Revell tömítő megtámadhatja az alap műanyagot, úgy tűnik ebből most nem lesz probléma, valószínűleg annak is köszönhetően, hogy ilyen minőségű a HobbyBoss öntvénye. Képek majd a csiszolás után lesznek (nyugalom megőrzésének érdekében).
Sokat gondolkoztam a kiegészítők kérdéséről. Egyrészt találtam egy olyan hongkongi oldalt, ahonnan a kinézett cikkek közül majdnem mindent, elég jutányos szállítási áron lehetne megrendelni. Ennek örültem. Ami kellemetlen infó, hogy állítólag az EU-n kívülről érkező csomagokat kellő szeretettel nézi a NAV, és csak áfa plusz egyéb költségek kifizetése után juthat el a rendelt áru a leendő tulajdonoshoz. Hogy kibsszak velük, valószínűleg ezeket a cuccokat első körben egy kedves Ausztriában lakó jóbarátomhoz fogom rendelni (aki még erről nem tud semmit), majd onnan hozatom át csodás hazámba. Ennek utána kell még néznem, de jelenlegi tudomásom szerint ott nem annyira veszik ezt szigorúan. Egy másik dolog, amiről gondolkoztam az a költségcsökkentés. Ha minden maketthez tartozó kiegészítőt összeszedek (amit majd még itt is jól megrágok), akkor az úgy nagyjából 45.000 forintnyi pénzt jelent, remélhetően szállítással és mindennel együtt. Ha ezen felül még szeretnék venni egy szórópisztolyt és egy kompresszort is (nem beszélve a festékekről), akkor már rajzolhatom is a szaggatott vonalat a vesém köré. Még nem véglegesen, de valószínűleg úgy fogok dönteni, hogy a kompresszort, ami legalább cirka 30.000, azt váltani fogja két-három palacknyi sűrített levegő. Igen, azok utána elfogynak, ez van, viszont 5/6-oddal csökkentettem az erre szánt összeget, ami nagyon nem kevés. Persze ha addig megnyerem a lottót, és visszajöttem a féléves új-zélandi kirándulásomból, akkor nyilván kompresszor is lenne, mivel alapvetően nagyon hasznos kellék.

2012. dec. 4.

Tömény tömítés

Sikerült beszereznem egy tubus Revell Plasto pasztát, és nagyon remélem, hogy nem fogom a teljes 25 ml-t felhasználni csak az alváz árkainak kisimítására... A legnagyobb gond a majdnem 4 mm-es rés esetében van, ott valószínűleg kétszer-háromszor is meg kell ismételni majd az egész procedúrát, függően attól, hogy hogyan viselkedik az anyag. Egy teljes nap száradás kell neki, aztán mehet a csiszolás, addig is lesz időm megfelelő finomságú papírt zsebelni hozzá.
Kis előre tekintés: ha befejezem az alap átalakítását, akkor kénytelen leszek két okból is félre tenni picit a projektet. Egyrészt lesz (avagy van) vizsgaidőszakom, ami hagyományokhoz méltóan valószínűleg nem várható rövidnek. Másrészt szeretnék rendelni majd különféle kiegészítőket, aminek listáját már meg lehet találni a blogon. Ezek többsége csak külföldről rendelhető, de talán annak is örülhetek, hogy ebay-en rájuk tudtam találni. A beszerzésükhöz elég sok időre és pénzre lesz szükségem, de valahogyan megoldom majd, és addig is lesz mit csinálnom bőven. Terv szerint el szeretném készíteni a jármű belső részleteit is, amik leginkább 3 nyíláson keresztül lennének láthatóak: a vezető, illetve a parancsnok kibúvója, és a tank hátulján található, tágas ánu... ajtaja, ahol egyrészt a személyzet, másrészt az esetlegesen szállítandó katonák közlekednek. A gond ezzel leginkább az, hogy nem nagyon vannak (konkrétan szinte nincsenek is) képek, leírások, megfelelő anyagok a belső kiépítésről, így ez a rész még erősen kérdéses. Találtam egy alacsony felbontású Discovery Channel-es videót, de bőven kell ahhoz fantázia, hogy ki lehessen hozni abból valami kézzel foghatót. Ha mégis sikerül elég infót összegyűjteni, akkor valószínűleg készítek majd egy 3D-s modellt a tervről (hö.), hogy ne útközben találjam ki a lépéseket, méreteket. Meglátom még, hogy mit lehet kihozni ebből.

2012. dec. 2.

Alváz restart

Helyükre kerültek az előzőleg kivágott darabok.
A rések jó nagyok, valószínűleg jut még oda a sztirol lapokból is a paszta mellett. A fűrész kb. 0,5 mm-es vonalat hagyott maga után, azzal nem lesz probléma. Állítólag az egykomponensű tömítők valamilyen szintű zsugorodásra hajlamosak, kíváncsi leszek, hogy ez abban a szakadékban hogyan fog megmutatkozni, maximum kap még egy kis utómunkát pluszban. A sztirol egyébként meglepően jól viselkedik, könnyen vágható, ragasztható, nem ilyenre számítottam, de legalább most kaptam ezáltal egy kis megerősítést abban, hogy érdemes még képeket keresgélnem a jármű belső elrendezéséről. Hmm... poén lelőve?

2012. dec. 1.

Az első vágás.


Fantasztikus, kitörő lelkesedéssel vettem tudomásul, hogy a gyártó elrontotta az alváz futógörgő-kiosztásának tervezését. Úgy tűnik jobbnak tartották, ha nem mennek el Izraelbe tankokat nézegetni, hanem gondoltak egyet, jó lesz az a torziós rugózás ide is. Hát nem. Mivel nem szeretnék úgy nagyon belenyugodni ebbe úgy, hogy mellette igyekszem majd a lehető legrészletesebb makettet megalkotni, így kénytelen voltam belevágni a fejszémet, hogy szimmetrikus legyen ez a fő darab. Lásd.
Az alváz és védőlemezének darabja
Helytelen kontra helyes tengelyvonalak
Ahelyett, hogy ölembe vettem volna egy Markavát lézeres méricskélés céljából, egy Grandcross nicknevű makettes kolléga rajzát vettem alapul, majd én is felvittem pár vágási vonalat a munkadarabra.
Skicc
A fűrész
És a mai eredmény:
Mint látható, oldalanként 3-3 darabot kellett kivágnom az alsó részből, majd ezeket kicsi, 1-2 mm-es elcsúsztatással kell a helyére tennem. A rögzítéshez és pozicionáláshoz 0,5 mm vastagságú sztirol lapokat fogok használni, a réseket pedig Revell Plasto tömítővel fogom elkenni. A holnapi napon a vágásokat fogom letisztítani, valószínűleg nem lesz többre idom. Tanulság: a HobbyBoss műanyaga jóval keményebbnek és ridegebbnek tűnik, mint amikkel eddig dolgoztam. Hogy ez jó-e vagy sem, nem tudom, majd kiderül. Folytatás hamarosan!