2013. febr. 28.

Torony átalakítás pt. 2.

Kis lépésekben haladok a makettel. Legutóbbi alkalommal kivágtam a torony tetején szükséges nyílást, most pedig befedtem azt. Részleteket tekintve ennél jóval értelmesebb műveletről van szó...
Ahogy korábban mutattam, a Legend műgyanta alkatrésze finoman szólva nem illeszkedik pontosan az adott járműhöz, ezt mindenképpen figyelembe kellett vennem az alábbi cselekményeknél:
  • Először is egy sztirol lapkát ragasztottam a kivágott hely aljához, ezzel alapot teremtve a további szinteknek, majd egy kisebb darabbal a függőleges határt is beállítottam.
  • A makett anyagának vastagságát tekintve nagyjából további 1,2-1,3 mm vastag, formára vágott lappal az alapot egyenesbe hoztam a torony szomszédos részének szintjével. Ahogy látni lehet maradtak rések bőven, itt óvatosan tömíteni kell majd. Nagyon várom már a Tamiya cuccot...

  • Ezt követően a felületre próbáltam a műgyanta darabkát, ami a felső résznél 0,7, az alsónál nagyjából 0,4 mm-t hiányolva lett volna a kívánt magasságban, ezért a 0,8 mm-es sztirolból egy kis talpazatot készítettem a darabhoz, amit aztán méretre csiszoltam.
  • Helyére ragasztottam a keretet, aminek tetejénél lévő fél mm-nél picit nagyobb résbe egy 0,5-ös lemez került. Itt is tömítésre lesz szükség úgy, hogy baromira vigyáznom kell majd a pici részletekre, nem beszélve a speciális felületről.


Van ezzel még bőven meló. Az árkokat be kell fedni, új lemezosztásokat kell létrehozni, a bal oldali benyúló (vagy kinyúló, nézőpont kérdése, én inkább benyúlni szeretek) részt helyesen újraformázni, a jobb oldalon pedig a nyílás peremét kell kiegyengetni, hogy folytonos legyen. Itt valószínűleg szükség lesz további sztirolos toldásra is, majd, egyelőre egy hongkongi eladóval veszekszem, hogy jó terméket adott-e fel... de minden meglesz.

2013. febr. 23.

Kiegészítők rendelése

Pénzt költöttem, de sokat spórolva. Ezzel biztatom magam legalábbis. A következő cuccok lesznek pár héten belül az asztalomon, főleg akkor, ha cseppet sem alakul minden úgy, mint legutóbb:

- AFV Club 35014-es készlete, a tükröződés-mentes felületek fóliája, 3 járműhöz,

- E.T.Model E-35-097-es kiegészítője, Merkava Mk.IV LIC alap feljavítő szett,

- Tamiya 87052-es kétkomponensű epoxy tömítő, 28g-os kiszerelés,

- Legend LF1160-as készlet, parancsnoki gépágyú, 4 db,

- Legend LF1128-as kiegészítő, gépágyú IDF járművekre, 2 db,


A spórolás rész az utolsó három tételnél történt meg, ugyanis a Tamiya ezen puttyját ugyan lehet kapni hazánkban, de nem kicsit kellemetlenebb áron. A gépágyúk először egyáltalán nem jöttek képbe, ugyanis egy másik kiegészítő, a Legend LF1180-as feljavítását terveztem (ami tartalmazza ezt a két részletet is), de abban több olyan rész is lett volna, amit nem feltétlenül használtam volna fel, pl. a főlöveg darabját, mert ránézésre a HobbyBoss műanyagja is megteszi a bőven megfelelő. Így végig gondolva felesleges lett volna 32 dollár körüli árat kiszurkolni érte, gyakorlatilag féláron megkaptam (vagyis kapom majd egyszer valahára kopp kopp kopp) azt, amire szükségem lesz.

Sikerült kikönyörögnöm a regisztrációmat az IDF-Modelling.com fórumára, ahol sok mester munkáját meg tudtam csodálni, volt, akivel még pár mondatot is tudtam váltani. Közülük az egyik Michael Mass volt, aki a már sokat említett Merkava Siman 4 című könyv társszerzője, fotográfusa, tőle megtudtam annyit, hogy ugyan érdemes megvenni a könyvét (ebben azt hiszem senki sem kételkedhet, bár gyanúsan könnyen győzött meg...), a tank belső kiépítéséről nem fogok sok információt találni bizonyos okok miatt (mocskosul titkos a részletes anyag). Ez azért elszomorított, hogy le kell mondanom annak kiépítéséről, másrészről is elszomorított... De azért szép makett lesz, ha egyszer elkészül.

2013. febr. 18.

Torony átalakítás pt. 2.

Nagyjából a tervek szerint megszületett az a kivágás a tornyon, ahova a lövész kibúvója kerül majd. Többször említettem már, hogy a kiegészítők többsége (például a már meglévő LF1179-es) az Academy makettjéhez készült, és ha eddig nem is volt problémám belőle, most úgy néz ki találtam pár méretbeli különbséget a két készlet között (őszintén kíváncsi lennék persze, hogy melyik cég dolgozott pontosabban. Vagyis eddig voltam, ezek után már csak bosszankodnék miatta).

Először is a fenti képen az látható, hogy amennyiben tartani szeretném a kívánt szintet a műgyanta darabbal, akkor annak aljánál keletkezik egy 0.1-0.2 milliméteres rés. Ez a kisebbik gond, a kiegészítőhöz passzoló sztirollal alulról pótolható az anyag, szépen összecsiszolva nem fog látszódni belőle semmi sem. Kérdés, hogy a fedélnél mi lesz, annak (például csukott állapotban) milyen magasságban kell lennie.

Szpás első eset

Szpás második eset

Itt a nagyobbik gond. Ahogy látható, két kimenetelre van lehetőség első ránézésre:
1. Követni szeretném nagyjából a jobb belső sarokban lévő ívet, ilyenkor bal oldalon marad nem kívánatos rés.
2. Bal oldalon passzol, ám akkor bukom az ívet és annak szélességét is.
3. És a közös: akármennyire is lemezosztás mentén vágtam, lett egy masszív rés a felső részen. Nem félek tőle annyira, meg lehet oldani (kopp kopp fszom...)

Még mielőtt ideges lennék felmerült egy ráadás kérdés bennem, miszerint ennek a darabnak a felülete a valóságban ugyanúgy elbszott-e (non-slip surface), mint szerencsére az összes megfelelő rész. Ha igen, amire nagy esélyt látok, akkor valahogyan imitálnom kell azt, ráadásul teljesen úgy, ahogy a HobbyBoss elkészítette, különben fogyi lesz. Ehhez korábban vettem már egy olyan akril festéket, ami homokszemcsés felületet kreál, ki kell majd próbálni, hogy használható-e valamire úgy, hogy ne tűnjenek el a részletek. Ha pedig nem lesz szükség rá, akkor bejött az imám, miszerint ne kelljen sose használnom azt...

2013. febr. 8.

Kitérő

Most egy picit minden erről fog szólni körülöttem egy ideig még... voltam Slash & Myles Kennedy and the Conspirators koncerten, és krvára nem találok se szavakat, se kézjelzéseket arra, hogy mennyire brutálisan jó volt! Még néhány másik zenésszel együtt ők az Isteneim!

2013. febr. 6.

Alváz csiszolása pt. 2. + Torony átalakítás pt. 1.


Délután befejeztem az alváz csiszolását. Tegnap is dolgoztam már rajta, de az egyik visszaragasztott darabnál kicsit erősebben szorítottam a kezemmel, mint szerettem volna, és kicsit berepedezett a tömítő a résben. Itt (és ahol még volt 1-2 helyen lepattogás) újra felvittem pasztát, ami mára sikeresen meg is száradt. Megint legyalultam, immáron sokkal óvatosabban, majd ennek végeztével a teljes alvázon végig mentem egy 2000-es finomságú papírral.

A képeken látszik, hogy a felületen maradt még a fehér tömítőből annak ellenére, hogy tapintásra teljesen simának tűnik már mindenhol. Kicsit félek, hogy további csiszolással kárt tennék az alap műanyagon, vagy akár a feltöltött réseken (aminek nagyon nem örülnék), úgyhogy most marad így minden. Ha egy réteg festés után Geronazzósnak tűnik, akkor nyilván lesz még munkám vele.
Mivel az átalakítós készlet már adott, így volt lehetőségem átnézni, hogy hol kell még nagy műanyagba vágni a fejszémet ( :-/ ). Az alváz hátulsó részénél úgy tűnik, hogy az Academy és HobbyBoss is ugyanúgy oldotta meg az alkatrészosztást, szerencsére ott nem kell mókolni. A kosaraknál majd eldől, hogy lesz-e faragás, ránézésre most úgy tűnik, hogy nem lesz gond velük. A következő lépés viszont adott: helyet kell vágni a lövész kibúvójának fedeléhez, és annak tartójához. Ahogy alul látható, annyira sokat nem kell majd méregetni, a páncélzat lemezeinek osztása nagyjából háromnegyed távon követi a vágási vonalat, a másik oldalon pedig szinte teljesen mindegy, hogy meddig fűrészelek majd, úgyis pótolni kell majd az alsó szintet sztirol segítségével. Apropó fűrészelés, baromira nem fér a panelek közé a penge, úgyhogy a minimális hibázási lehetőség érdekében szikét fogok használni. Remélhetőleg nem fogja nagyon szétfeszíteni a műanyagot, és maga a munka sem fog karácsonyig tartani vele.
Folytatódjon a móka.

2013. febr. 5.

Termékbemutató pt. 1.


Múlt héten minden gond nélkül átvehettem a Hong Kongból érkezett kis csomagot, amiben ha nem is az a könyv volt, amit eredetileg szerettem volna rendelni, mégis nagyon örültem neki. Mint ahogy írtam, a múlt év végén átutalt összegből egy átalakító készletet és egy alapozó festéket sikerült vennem, sőt, a kellemetlenségek és felesleges várakozás miatt elengedtek kb. 2 dollárt is az árból, ami további plusz pont a boltjuknak. A csomagoláshoz felhasználtak fél négyzetméternyi buborékos fóliát, aminek köszönhetően sérülésmentesen tette meg minden azt a 8 és fél ezer kilométert.



Először az alapozóról. Még sosem használtam vízbázisú festéket, úgyhogy nagyon kíváncsian várom, hogy milyen vele dolgozni. Valamivel hígabbnak tűnik így első ránézésre, de az nem is baj, pisztolyhoz amúgy sem szabad, hogy túlságosan sűrű legyen, ízre pedig kicsit kesernyés, mindenképpen ajánlanék utána egy minőségi félédes vörösbort öblítéshez. A 60 ml-es kiszerelésen kívül még kapható 17-es és 200-as flakonban is, előbbi az úgymond szokványos űrmérték (valamit úgyis elbszok -> kevés), utóbbit egy picit túlzásnak éreztem volna. Amúgy nagyon jókat olvastam a Vallejo színeiről, nem éppen olcsók, de a minőségük ezzel arányos, meglátom majd, ha megfelel az elvárásoknak, akkor biztosan lesz még jó pár árnyalat a tarsolyomban.


A Legend termékéről írtam már korábban, hogy milyen funkciókat lát el. Műgyanta alkatrészek se nagyon voltak még a kezemben, de tudom, hogy nagyon törékenyek, ezért nagy odafigyeléssel kell velük bánni, ami azért is jó, mert az öntvények nagy hosszon/felületen érintkeznek a darabokkal, azok levágása nem tűnik annyira kicsi feladatnak. Minőségük szerintem elég korrekt, de semmi olyan, amit eddig jobb fröccsöntött készleteknél ne láttam volna, ettől függetlenül biztos vagyok benne, hogy van bőven különbség a makett és a kiegészítő alkatrészei között, és nem csak amiatt, mert az egyik a LIC verzióhoz való.

A dobozt kinyitva három fő elemmel lehet találkozni: összeépítési útmutató, további buborékos fóliába csomagolt műgyanta darabok és egy kis zacskó egy rézmaratott lappal, valamint egy drótszakasszal.




Az útmutató szerencsére nem rajzos, hanem szép színes fényképekből áll. Különösebb kivetni valóm nincs is vele, talán csak annyi, hogy baromira nem jelzi semmi sem azt, hogy a lövész kibúvójánál hol kell lyukat vágni a torony alkatrészén. Esetemben ez annyira nem nagy gáz, mivel amúgy is sok átalakítási művelet lesz azon a tájon (mivel az Academy makett helyett én a HobbyBossra fogom rápaszírozni). Lesz por rendesen.

A réz nagy része a megerősített oldallemezek rögzítésére szolgál, de szerencsére vannak még takaró és védő rácsok a szenzorok és lámpák elé is. Kis részletek ezek, de marhára jól fognak mutatni! A drót két szál vezeték, és pár kampószerűség megformálására szolgál, kicsit vastagnak tűnik, de majd kiderül, hogy megfelel-e a célnak.




Műgyanta darabokból van bőven, még akkor is, ha az oldallemezek részeit leszámítjuk. Van először is egy új haspáncél, természetesen nem elbszott kiosztású (mégegyszer köszi, HobbyBoss), úgyhogy tökéletesen passzolni fog az átalakított alvázhoz majd. A többi nagyobb darab a baloldali hátulsó részletek megjelenítésére szolgál, valamint a már sokszor említett kibújó elemeit adja. Az egyik hosszúkás öntvényen a kis pontoknak látszó tárgyak valószínűleg csavar-/szegecsfejek akarnak lenni, már előre látom, hogy mennyire élvezetes lesz azokat a helyükre rakni.

Összességében elégedett vagyok az új szerzeményekkel, lesz munka velük bőven az inkompatibilitás miatt, de úgy érzem megéri majd szürkére őszülni a páratlan eredmény érdekében. És akkor egy kis reklám:
LuckyModel.com, mindenkinek ajánlom, biztos vagyok benne, hogy amit itthon például a Replicánál nem tudok beszerezni (szinte csak és kizárólag forgalmazói hiányok miatt, sajnos), azt tőlük fogom rendelni.